تاریخ خبر: 1389/02/01                                                            

 

بازدید اعضای کمیسیون صنایع مجلس از شرکت ارتباطات سیار ایران

  

به گزارش روابط عمومی شرکت ارتباطات سیار ایران، اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی به همراه مهندس خواجه پور معاون حقوقی و امور مجلس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ظهر روز سه شنبه 31 فروردین ماه در برج همراه حاضر شدند و پس از جلسه کاری با مدیران این شرکت از مرکز کنترل شبکه و مرکز آموزش همراه اول بازدید کردند.
در این جلسه مهندس صدوقی مدیرعامل "همراه اول" به تشریح عملکرد این اپراتور در یکسال گذشته پرداخت و اظهار داشت: پوشش جاده ای همراه اول هم اکنون به بیش از 47 هزار کیلومتر رسیده است.
صدوقی گفت: کلیه شهرهای کشور یعنی 1102 شهر و 60درصد روستاها تحت پوشش همراه اول هستند. بعبارت دیگر 91 درصد جمعیت کل کشور تحت پوشش اپراتور اول می باشند.
وی افزود: تعداد سیم کارت های عرضه شده ما به بیش از 37 میلیون و 750 هزار رسیده است که از این تعداد 16 میلیون دائمی و مابقی اعتباری است.
وی در ادامه از برقراری ارتباط رومینگ بین الملل همراه اول با 161 اپراتور در 110 کشور جهان خبرداد و در خصوص جایگاه این اپراتور نیز گفت: در بین 50 اپراتور خاورمیانه هم از نظر مشترکان دائمی و هم از نظر کل مشترکان در جایگاه نخست قرار داریم. همچنین در دنیا در میان 757 اپراتور از نظر تعداد مشترک دائمی در جایگاه شانزدهم و از نظر کل مشترکان در جایگاه بیست و پنجم ایستاده ایم.

صدوقی با اشاره به اینکه طبق شاخص های پروانه همراه اول، این اپراتور موظف بود در سال گذشته مکالمات قطع شده را به کمتر از 3 درصد برساند، عملکرد همراه اول در این خصوص را 33/1 درصد عنوان کرد و گفت: همچنین انسداد کانال های ترافیکی و سیگنالینگی در مناطق شهری کمتر از 2 درصد و در مناطق جاده ای کمتر از 5 درصد در نظر گرفته شده بود که عملکرد شرکت ارتباطات سیار ایران به ترتیب 22/1 درصد و 1/1 درصد بوده است.
وی در خصوص کیفیت شبکه همراه اول در شهر تهران که به دلیل بافت جمعیتی و جغرافیایی از پیچیدگی های خاص برخوردار است اظهار داشت: در پایان سال 88 دسترسی مشترکان تهرانی به شبکه به 4/98 درصد، میزان موفقیت مکالمات به 07/93درصد، میزان موفقیت انتقال مکالمات به 68/96 درصد، میزان قطعی کانال های سیگنالینگی به 18/1 درصد، میزان انسداد کانال های سیگنالینگی به 14/0 درصد و میزان ترافیک ارتباطی شبکه تهران به روزانه 4/1 میلیون ارلانگ رسید که این میزان یک سوم ترافیک کل کشور است. وی همچنین از نیاوران، ولنجک، سعادت آباد، پاسداران، تهرانپارس، الهیه، بلوارفردوس، گیشا، شهیدمحلاتی، نازی آباد و شهرک ولیعصر بعنوان مناطقی نام برد که با مشکل تملیک برای ایجاد سایت مواجه هستند. وی گفت: در سال 88 شکایات مردمی در شهر تهران با کاهش 70درصدی روبرو بوده است.
صدوقی در پایان گزارش خود، برنامه های ارتقای کیفیت شبکه شهر تهران با هدف ایجاد رضایتمندی مشترکان را رفع قطعی مکالمات در بزرگراهها و خیابان های اصلی، توسعه و رفع مشکل پوشش شهر تهران با نصب 526 ایستگاه BTS جدید و رفع ایراد 200 ایستگاه BTS دارای مشکل کیفیت عنوان کرد و در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان در خصوص کشورهای سازنده تجهیزات شبکه همراه اول تأکید کرد که در مجموع بیش از 95 درصد تجهیزات شبکه همراه اول اروپایی و حدود 5 درصد چینی می باشد.

در این جلسه اعضای کمیسیون صنایع مجلس پس از ارائه توضیحات مهندس صدوقی در مورد مشکلات تملیک سایت های BTS، آمادگی کامل خود را جهت تهیه طرحی با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دو اپراتور خصوصی تلفن همراه کشور (همراه اول و ایرانسل) برای تسهیل این تملیک اعلام نمودند.
بر اساس این گزارش در جلسه مذکور نمایندگان مجلس با تأکید بر نظارت دقیق کمیسیون صنایع بر کیفیت شبکه های تلفن همراه کشور، در حضور معاون امور مجلس وزیر ارتباطات خواستار این موضوع شدند که هر دو اپراتور فعال تلفن همراه کشور پیش از ارائه هر گونه آمار و اطلاعات به مجلس، تأییدیه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را بصورت موردی اخذ کنند.
در پایان این جلسه مهندس سید حسین هاشمی رئیس کمیسیون صنایع مجلس در جمع بندی این بازدید گفت: توضیحات مدیران همراه اول در خصوص مشکلات شبکه، با توجه به مباحث فنی توضیحات کارشناسی بسیار خوب و قابل درکی بود و یقیناً رفع آن نیز دور از دسترس نیست. گستردگی کار همراه اول با 5/37 میلیون مشترک بعنوان بزرگترین خدمات دهنده تلفن همراه کشور امکان بروز برخی نواقص را بوجود می آورد.
وی اظهار امیدواری کرد: با پیگیری کمیسیون صنایع و تلاش همراه اول شاهد بهبود روزافزون کیفیت شبکه همراه اول و ارائه خدمات بهتر و به حداقل رسیدن نواقص باشیم.