طرح توسعه حرم مطهر علوی

ستاد بازسازی عتبات عالیات، در راستای توسعه و تعمیق فرهنگ تشیع ، ترویج معارف نورانی معصومین(ع) و تقویت باور های دینی در میان محبان اهل بیت(ع) ، طرح توسعه حرم مطهر علوی را ، با عنوان صحن و شبستان حضرت زهرا(س) در کنار حرم مطهر آن امام همام در نجف اشرف آغاز کرده است.

فاز اول این پروژه به مساحت 110 هزار متر مربع با مشارکت همراه اول و پشتیبانی مردم عزیزمان، از دو سال قبل با تخریب هتل های ضلع غربی حرم و خاکبرداری با عمق 11 تا 17 متر آغاز شد و اکنون پس از اتمام شمع ریزی اطراف گود و پایان عملیات ساخت اسکلت، بخش زیارتی پروژه (فاز اول)، در مرحله نازک کاری  قرار دارد.

از آن جایی که این مرحله به دلیل طراحی های زیبا و با شکوهی که نشأت گرفته از معماری معنوی بی نظیر و اصیل ایرانی- اسلامی و در شأن و جایگاه والای آن حضرت است، هزینه بالایی را در بر دارد، امید است با عنایت به مشارکت و همکاری گسترده اهل خیر و شیفتگان اهل بیت(ع)  فاز اول این پروژه عظیم که از لحاظ وسعت ، طراحی و تجهیزات ، دومین بنای اسلامی بعد از مسجد الحرام، در جهان است. در موعد مقرر (پایان سال 94) به بهره برداری برسد تا مکانی مناسب برای راز و نیاز زائرین و همچنین کسب علوم دینی برای طالبان علم و معرفت باشد.

 انشاءا.. خداوند متعال به تمامی دست اندر کاران و بانیان این عمل صالح که نشانه ای از ارادتشان به ساحت والای اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم افضل الصلوات و تحیاته) است پاداش شایسته عنایت فرماید.

مشخصات پروژه

طرح توسعه حرم مطهر حضرت علی (ع)به مساحت 220830متر مربع

در زمینی به طول 400 متر و عرض 150 متر

شامل:

  1. قسمت زیارتی: به مساحت 109000 متر مربع
  2. قسمت عمومی: به مساحت کل 97950 متر مربع با کاربری:

موزه: به مساحت 17900 متر مربع، کتابخانه به مساحت 16300 متر مربع

بخش اداری و اطلاع رسانی: به مساحت 22550 متر مربع ،

مهمانسرا و رستوران حرم: به مساحت 23400 متر مربع ،

سرویس های بهداشتی و وضوخانه: به مساحت 6800 متر مربع و

پارکینگ: به مساحت 11000 متر مربع

  1. فضاهای جانبی به مساحت13880 متر مربع؛ شامل:
  • ساختمان تاسیسات موتورخانه های مرکزی: به مساحت 2780 متر مربع
  • قدمگاه حضرت امام زین العابدین (ع): به مساحت 3200 متر مربع
  • تونل زیر گذر: به مساحت 3900 متر مربع  
  • رواق های اطراف مجموعه: به مساحت 4000 متر مربع

هموطنان گرامی می توانند نذورات نقدی خود را از طریق شماره حساب 4040 بانک تجارت و شماره کارت 6273539991664886 به نام ستاد بازسازی عتبات عالیات استان تهران و یا با ارسال پیامک رایگان بدون متن به شماره 888 و انتخاب مبلغ دلخواه پرداخت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و پرداخت آنلاین به سایت http://atabat-tehran.ir مراجعه نمایید.

مشارکت در ساخت شبستانی به نام حضرت فاطمه (س) با عضویت درطرح

«خشت هایی برای بهشت»

مشترکین همراه اول می توانند با عضویت در طرح «خشت هایی برای بهشت»، در ساخت شبستانی به نام  حضرت فاطمه (س) در جوار حرم حضرت امیرالمومنین علی (ع) مشارکت کنند.

در این طرح مشترکین همراه اول می توانند با عضویت در طرح خشت هایی برای بهشت، با پرداخت روزانه فقط ۱۱۰ تومان، به میزان یک خشت در ساخت شبستان حضرت فاطمه (س) در جوار حرم حضرت امیرالمومنین علی (ع) سهیم شوند.

همراه اولی ها می توانند با ارسال عدد ۱۱۰ به سرشماره ۸۸۸۸ و پرداخت روزانه ۱۱۰ تومان به میزان یک خشت برای ساخت شبستان حضرت فاطمه (س) مشارکت داشته باشند.

مشترکین این طرح در صورتی که پس از عضویت، درخواست لغو از مشارکت را داشته باشند، می توانند با ارسال واژه «لغو» به سرشماره ۸۸۸۸ از مشارکت انصراف دهند.

ویدئو مربوط به این صفحه را مشاهده کنید :

خشت هایی بر بهشت