همراه اول سلامت

بر اساس مطالعات انجام شده چهار دليل اصلي مرگ در جهان در سال 2030 ميلادي، نارسايي قلبي (به علت نرسيدن خون و اكسيژن كافي به عضله قلب)، سكته مغزي، بيماري انسداد مزمن ريه و عفونت‌هاي مربوط به دستگاه تنفسي تحتاني و به طور عمده ذات‌الريه، خواهد بود. در مقياس جهاني، مرگ در اثرسرطان از 7.4 ميليون نفر در سال 2004 به 11.8 ميليون نفر در سال 2030 و مرگ­ و­مير بر اثر بيماري‌هاي قلب وعروق از 17.1 ميليون به 23.4 ميليون افزايش خواهد يافت. براساس آخرين آمارهاي اعلام شده ازسوي سازمان بهداشت جهاني (WHO) از مطالعات اخير، بيش از 80 درصد بيماري‌هاي قلبي عروقي در كشورهاي كم­ درآمد و متوسط اتفاق مي‌افتد. اين آمارها هم‌چنين بيان مي‌كنند كه حدود نيمي از بيماري‌هاي قلبي عروقي در كشورهاي فوق در گروه‌هاي سني زير 70 سال و حدود يك چهارم موارد در گروه‌هاي سني زير 60 سال رخ مي‌دهد. نكته جالب توجه اين­كه تا سن 40 سالگي شانس بروز بيماري‌هاي قلبي در مردان دو برابر زنان است و با افزايش سن اين نسبت كمتر مي‌شود و از سن 55 سالگي به بعد تقریباً امكان ابتلا به اين بيماري در زنان و مردان يكسان است. سن بيماران قلبي عروقي ايراني بسيار پايين‌تر از آمار جهاني است و ميزان آن در زنان ايراني 3 تا 4 برابر و در مردان ايراني 5 تا 6 برابر آمار جهاني است. از طرف دیگر در مديريت سلامت آحاد جامعه لازم است عوامل خطر (Risk factor) به تفكيك عوامل خطرفردي وعوامل خطراجتماعي بررسي و در رويكرد مديريت مد نظر قرار گيرند:

 

عوامل خطر فردي:

 

عوامل خطر زمینه‌ای: سن ، جنس، نژاد و عوامل ژنتيكي

عوامل خطر رفتاري: مصرف دخانيات، رژيم غذائي نامناسب و كم تحركي

عوامل خطر بينابيني: مقادير بالاي كلسترول خون، ديابت، فشارخون بالا و چاقي

 

عوامل خطر اجتماعي:

 

شرايط اجتماعي و اقتصادي: نوع شغل، تركيب خانوادگي، فقر، میزان درآمد و نوع زندگی

محيط: آب و هوا، ‌آلودگي هوا، مسکن و ترافیک و شهر­نشینی

فرهنگي:‌ سطح آموزش، هنجارها و ارزش‌ها

 

همراه اول افتخار دارد به عنوان اپراتور اول كشور و بزرگترين اپراتور ارایه دهنده خدمات همراه، اعلام نمايد با بهره­ گيري از زير ساخت شبكه مدرن ارتباطات سيار خود از يك سو و دانش بومي شركت­هاي مهندسي فنآوري اطلاعات از سوي ديگر، زيرساخت دسترسي، كاربردها، نرم افزار و سامانه مورد نياز جهت ارایه خدمات سلامت همراه يا m-Health‌ را تحت عنوان "همراه اول سلامت" با نظارت متوليان قانوني امر سلامت و با به‌کارگیری فناوری‌های نوین ارتباطات سيار جهت توسعه سلامتی آحاد جامعه ايجاد نموده است.

 

اهداف و چشم انداز "همراه اول سلامت"

 

چشم انداز همراه اول سلامت ايجاد کامل‌ترین و کارآمدترین سامانه هماهنگی و تبادل اطلاعات بیمار و پزشک مبتني بر تلفن همراه است، در اين راستا، عمده اهدافي كه دنبال مي­ شود عبارتند از:  

 • کاهش هزینه‌های درمانی
  • تسهیل در دسترسی تمام وقت آحاد جامعه به خدمات درمانی
  • کاهش هزینه‌های اجتماعی ناشی از بیماری‌ها، از کار افتادگی و یا فوت
  • پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها 
  • امکان اتصال و تبادل اطلاعات با ابزارهای پزشکی ویژه و متداول استاندارد و انواع گوشی‌های عادي و هوشمند
  • تنوع خدمات و تعمیم آن به جامعه 

 

     • درسامانه "همراه اول سلامت" پزشک شما اولین فردی است که ازسطح سلامت شما آگاه می‌شود نه آخرین کسی که با درد و بیماری به وی مراجعه می‌کنید.

 

    • افراد سالم میزان قند خون، فشار خون و ضربان قلب خود را در هر بار اندازه ­گیری برای سامانه پیامک می‌کنند و سامانه تغییرات و مخاطرات را به روش‌های استاندارد محاسبه و دراختیار پزشک قرار می‌دهد.

 

    •  یادآوری زمان مصرف دارو برابر دستورات و سرویس‌های دیگر

 

 

خدمات و امکانات "همراه اول سلامت"

 

الف- پایش پیشگیری

هدف از طرح پایش پیشگیری تحت نظر بودن علائم حیاتی فرد سالم توسط یک پزشک است تا هرگاه علائم حیاتی فرد از حد مشخص شده توسط پزشک خارج شد، دستورات لازم برای او ارسال شده و یا از او درخواست گردد تا به پزشک مراجعه نماید.

 

ب- پایش دیابت

۲۰۰ هزار نفر در سال به شمار بیماران مبتلا به دیابت درکشور افزوده می‌شود، و در حال حاضر 5.5میلیون نفر در کشور دیابت دارند در حالی­که در حدود نیمی از آنها از ابتلا به این بیماری بی­ خبر هستند. در واقع دیابت بیماری خاموش قرن است و متأسفانه گرایش روز افزون مردم به ویژه جوانان به مصرف غذاهای آماده که مهم‌ترین دلیل بروز دیابت است، كه باعث افزایش آمار مبتلایان به این بیماری در کشور می‌شود به­ نحوي كه پيش­ بيني مي شود تعداد بیماران دیابتی در ایران تا 20 سال آینده 50 درصد افزایش يابد. در حالي كه با یک آزمایش قند خون ساده به صورت دوره‌ای می‌توان از وجود این بیماری آگاه شد تا هر چه سریع‌تر درمان آن را شروع کرد.

 

ج- پایش فشارخون

 فشارخون بالا، شایع‌ترین علت سکته مغزی در ایران و سومین عامل مرگ­ و‌میر پس از سرطان و بیماری‌های قلبی است که با افزایش سن از 50 سالگی احتمال بروز آن نیز زیاد می‌شود. مشتركين همراه اول، هر یک از مقادیر فشار خون، ضربان، قند و دمای بدن را شخصاً توسط تجهيزات خود اندازه­ گيري كرده، با پيامك به سامانه "همراه اول سلامت" ارسال مي­ نمايد، و بدين­وسيله همواره تحت نظر پزشک قرار مي­ گيرد. "همراه اول سلامت" اطلاعات دریافت شده از طرف شما را تحلیل نموده و در اختیار پزشک تعیین شده قرار می‌دهد. منحنی تغییرات فشار خون، قند خون و ضربان قلب برای پزشک ترسیم می‌گردد. پزشک بر اساس حدود تعیین شده از نحوه تغییرات فشار خون شما آگاه می‌گردد و در صورت لزوم قبل از بروز عارضه به شما دستورات لازم را ارایه می‌نماید.

 این دستورات می‌تواند شامل اين موارد باشد كه به شماره تلفن همراه شما یا سایر شماره‌های معرفی شده توسط شما پیامک می‌گردد:

• فراخوانی به مطب

• ارسال دستورات ورزشی

• ارسال دستورات غذایی

• تجویز داروی جدید

• تغییر در میزان مصرف دارو

 

تفکر "همراه اول سلامت"، همگامي مردم و پزشک براي آگاهي از وضعيت سلامت

 

سلامت يک زنجيره بسته است که حلقه‌هایی دارد به هم بافته شده، و اين صحيح نيست كه تنها هر گاه مرضي عارض شد و به درد و تبي مبتلا شديم يا عوارض و تظاهري در بدن مشاهده نموديم، نزد طبیب برويم و او را مطلع كنيم تا پزشک بر اساس علائم و تظاهرات باليني (مثلاً درد) به درمان بپردازد. در واقع شروع زنجيره سلامت، نبايد از درد آغاز و به درمان ختم ‌شود، بعبارت ديگر نبايد همان رفتاري را با بدن داشت که عموماً با خودروها می­ شود، يعني تا به سر و صدا نيافتند، نزد مکانيک نمي­ روند.

در فرهنگ سلامتي، پزشک آخرين حلقه اين زنجير نيست بلکه در حلقه‌های پيشگيري، پزشک سرسلسله است، يعني او بايستي اولين فردي باشد که از وضعيت سلامت ما با خبر می‌شود نه آخرين فردي که با درد نزدش مي‌رويم.

در سامانه "همراه اول سلامت" تمام تفکر ما در به خدمت گرفتن فن­آوري در اختيار همراه اول و تغيير در سبک زندگي و نگرشمان نسبت به سلامتي است و اين قدم اول را با نام و عنوان همگامي مردم و پزشک نامیده‌ایم.

 

به سلامتي خود فکر کنيم و همراه اول را براي سلامتي به خدمت بگيريم.

 

آیا نباید به فکر تداوم و حفظ سلامتی خود باشیم؟

 

امروزه افراد مسن با دستگاه‌های تست قند خون و کنترل فشارخون خانگی هر روز این پارامترها را چک می­ کنند که البته با توجه به سیر تزایدی مرگ‌های زود‌رس در کشورمان و شدت ماشینی شدن سبک زندگی منطق حکم می‌کند که میانسال­ها و جوانان نیز به سمت کنترل دائمی پارامترهای حیاتی خود رهنمون شوند .

"همراه اول سلامت" از شما می‌خواهد که این اعداد و نتایج را دور نریزید، از ساده‌ترین مسیرها مانند پیامک برای ما بفرستید تا پزشک شما هم با استفاده از این سامانه از وضعیت شما اطلاع یابد و با کمک امکاناتی که سامانه در اختیار پزشک و شما قرار می‌دهد این اطمینان را داشته باشید که سلامت شما مهم بوده و تحت نظر دائمی پزشک هستید تا در صورت بروز تغییرات در سامانه سلامتی شما پزشکتان اولین فردی باشد که به موضوع اشراف یافته و شما را در این مسیر راهنمایی و کمک نماید نه پس از درد و عوارض بیماری آخرین فرد مطلع.

"همراه اول سلامت" ذاتاً یک سامانه تعاملی و دو طرفه با یک دور نمای بسیار توسعه یافته و فراگیر را فراهم مي­ آوردکه با اعتماد و حمایت شما مشتركين فهیم همراه اول قادر به توسعه و گسترش است. سلامتی حق شماست و یکی از پارامترهای رفاه در جامعه محسوب می‌گردد. پس همین حالا عضو "همراه اول سلامت" شوید.

 

کارکرد سامانه بسیار شفاف و کم هزینه است و شما می‌توانید در این سامانه تحت نظر پزشکان حامی این سامانه یا پزشک مورد نظر خودتان قرار گیرید.

 

 

تأثیر راه حل‌های فناوری اطلاعات و تله مدیسین در کاهش آمار تلفات باور نکردنی است.

تلفن همراه شما از امروز نگهبانی برای سلامتی شماست، وقت را از دست ندهید.

با ارسال پیامک بدون متن به شماره 6363

 

همراه اول کسب وکار