نوآوری

درباره نوآوری:

سازمان‌ها همواره ناگزیر بوده‌اند برای بقا و رشد خود به تغییر در روش خلق و عرضه محصولات و خدمات خود بیندیشند.
نوآوری چیزی فراتر از ارائه ایده‌های خوب است؛ نوآوری یعنی فرایند پرورش ایده‌ها تا مرحله کاربرد عملی. شاید در تعاریف مختلف نوآوری از واژگانی متفاوت استفاده شود، اما همه آن‌ها بر ضرورت تکمیل توسعه و بهره‌برداری از دانش جدید و نه صرفاً بعد اختراعی آن، تأکید دارند.

فرآیند نوآوری در همراه اول:

همراه اول از مدل نوآوری باز برای مدل نوآوری خود استفاده می کند. بنا بر تعریف هنری چزبرو نوآوری باز این گونه تعریف میگردد :”استفاده هدفمند از جریانات ورودی (inflow) و خروجی(outflow) از دانش برای شتابدهی به نوآوری در بازار خود و به همین ترتیب، توسعه استفاده از دانش درونی در بازارهای بیرونی.
(Chesbrough H., 2003. Open Innovation: The New Imperative for Creating and Profiting from Technology)
همراه اول بنا به رسالت خود تنها ایده‌هایی را پذيرا خواهد بود كه نوآوري آن منجر به ارائه سرويس، محصول جديد و يا کسب‌وکار نوين گردد و خلق ارزش اقتصادي نماید.

درباره همراه اول

مراحل ثبت و ارزیابی ایده عبارت‌اند از:

1- ثبت ایده در پرتال نوآوری توسط ایده پرداز

در این مرحله ایده پرداز به ایجاد حساب کاربری خود در پرتال نوآوری همراه اول به آدرس https://www.mci.ir/innovation و ثبت ایده‌های نوآورانه اقدام می‌کند.

2- امکان‌سنجی اولیه در فاز صفر توسط ادمین پرتال

در این مرحله پذیرفتن یا رد شدن ایده ها توسط ادمین پرتال با بررسی معیارهای اولیه انجام می‌شود.
این معیارها عبارت اند از: نوآورانه بودن، تکراری نبودن، مبتنی بودن بر زیرساخت همراه اول و قابلت پیاده‌سازی، مبتنی بودن بر رسالت و استراتژی سازمانی

3- مشخص کردن وضعیت ایده

در این مرحله ادمین پرتال، وضعیت ایده را متناسب با نتایج بند 2 به یکی از وضعیت‌های رد، ارسال طرح کسب‌وکار، بررسی تخصصی ایده و واگذاری ایده تغییر می‌دهد.

4- اطلاع رسانی به ایده پرداز

ارسال ایمیل به ایده پرداز برای پر کردن طرح کسب‌وکار(تکمیل و ارسال طرح کسب‌وکار مرتبط با ایده به همراه نمونه اولیه توسط ایده پرداز)

5- ارسال طرح کسب‌وکار و نمونه اولیه توسط ایده پرداز

در این مرحله ایده پرداز موظف است فرم مدل کسب وکار ارسال شده را تکمیل و به همراه یک نمونه اولیه ایده و یا دموی محصول(MVP) ارائه دهد.

6- بررسی ایده توسط کارشناسان از ابعاد فنی، اقتصادی، بازار، اجتماعی - حقوقی

در این مرحله ایده پرداز موظف است به سؤالات احتمالی کارشناسان ارزیابی بصورت تلفنی یا حضوری پاسخ ‌دهد تا موارد ابهام جهت بررسی دقیق‌تر ایده روشن شود. ایده‌ها با استفاده از 17 معیار ارزیابی ایده مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

7- ارزیابی ایده توسط گروه تخصصی کارشناسان ارزیابی

در این مرحله ایده توسط نمایندگان معرفی‌شده از واحدهای مختلف سازمانی متناسب با موضوع ایده ارزیابی می‌شود.

8- شرکت در جلسات ارزیابی ایده و پاسخ به سؤالات

در این مرحله ایده پرداز موظف است در جلسه حضوری ارزیابی ایده که هفته ای یکبار برگزار می شود، شرکت کرده و ضمن ارائه طرح و دفاع از آن، به پرسش و پاسخ احتمالی ارزیابان پاسخ داده و ابهامات مرتبط را برطرف نماید. موفقیت در این مرحله شرط پذیرش یا رد ایده است. داشتن نمونه اولیه و تیم، از الزامات اولیه بررسی طرح است. دعوت به جلسه ایده پرداز از طریق ایمیل رسمی نوآوری با آدرس IBD@mci.ir انجام می شود.

9- واگذاری ایده

در این مرحله ایده منتخب و تأییدشده بنابه ماهیت و سطح بلوغ ایده، به واحد های داخلی سازمان، هاب ها، شرکت سرمایه گذاری نوردنا و یا سایر شرکت های اقماری همراه اول واگذار می‌شود.

راهنمای_ثبت_ایده_نوآوری_همراه_اول
تعاریف کلیدی
پرتال ثبت ایده:

سامانه اینترنتی جذب و مدیریت ایده‌های نوآورانه به آدرس: https://www.mci.ir/mci-innovation

جذب ایده:

به فرایند جذب و دریافت ایده‌های نوآورانه از طرق گوناگون اطلاق می‌شود. ایده‌ها از درگاه‌هایی ازجمله پرتال، رویدادهای هم آفرینی، همکاران و غیره جذب می‌شوند.

ارزیابی ایده:

برای ارزیابی و غربال ایده‏های دریافتی در همراه اول از مدل قیف نوآوری استفاده می شود. ایده‌ها بر اساس 17 معیار ارزیابی انتخاب می‌شوند.

کارگروه چهارگانه ارزیابی ایده:

کارگروه تخصصی که وظیفه ارزیابی ایده‌ها از منظر اقتصادی، بازار، فنی و اجتماعی - حقوقی را بر عهده‌دارند.

کارگروه تخصصی ایده:

کارگروه چهارگانه ارزیابی ایده به همراه اعضای فنی سایر ادارات، جهت اخذ نظر سایر واحدهای مرتبط در همراه اول

فرم مدل کسب ‌و کار:

مدل کسب ‌و کار نوآوری و توسعه کسب‌ و کار شامل هدف، چشم انداز و ارزش های اداره کل نوآوری و توسعه کسب‌وکار و همچنین راهنمای مسیری برای توسعه کسب‌وکار است. مانند توسعه خدمات، بازارها، درآمد و هزینه که می‌تواند از طریق ارسال ایمیل به آدرس IBD@mci.ir به اداره کل نوآوری واگذار و در اختیار کارشناسان ارزیابی تخصصی ایده جهت تصمیم‌گیری قرار گیرد.

نمونه اولیه:

نمونه اولیه( MVP) ایده، محصولی است با حداقل امکاناتی که به شما اجازه می دهد تا با جذب کاربران اولیه و دریافت پول از آنها و نظرات و پیشنهادات شان را در بهبود کیفیت محصولش به کار بندد. مثل دموی یک اپلیکیشن. ( Minimum Viable Product (کمینه محصول پذیرفتنی) )

رویدادهای هم آفرینی:

رویدادهای کار آفرینی همراه اول با رویکرد رویدادهای متداول در این حوزه و کسب و کارهای نوپا برگزار می شود. در این رویدادها با در نظر گرفتن فضای حاکم بر اکوسیستم کارآفرینی کشور و برطرف نمودن نقاط ضعف موجود در رویدادهای مشابه فعلی و نیز نیازهای همراه اول، بومی سازی های لازم صورت پذیرفته است.
این رویداد با نگاه حمایت همراه اول از کسب و کارهای نوپا و نوآور و همچنین ایجاد فضای کارآفرینی به نام رویدادهای "هم آفرینی" نامگذاری شده است. ثبت نام و شرکت برای صاحبان طرح از سراسر کشور آزاد است.
هر یک از رویدادهای هم آفرینی با مشارکت یکی از دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر برگزار می شود. در نظر است از ظرفیت های این مراکز جهت حمایت از طرح ها و کسب و کارهای نوآورانه برتر هر رویداد استفاده شود.
تا کنون 4 دوره از این رویدادها در شهرهای تهران، مشهد و شیراز برگزار گردیده است.

شتابدهنده و سرمایه گذار همراه اول "حرکت اول":

شرکت ارتباطات سیار ایران در راستای سیاست های خود در زمینه سرمایه گذاری حوزه دیجیتال، اقدام به راه اندازی واحد سرمایه گذاری خطرپذیر خود تحت برند "حرکت اول" نموده است. این واحد وظیفه حمایت از کسب و کارهای نوپا در مراحل اولیه رشد و توسعه را بر عهده دارد.

هاب:

در راستای حمایت همیشگی همراه اول از کارآفرینان و تکمیل زنجیره ارزش ایده تا محصول، همراه اول اقدام به تاسیس شرکت های مشترکی با دانشگاه های مطرح کشور در شهرهای مختلف نموده است. این شرکت های مشترک، با عنوان "هاب" نامگذاری و با هدف شتابدهی به طرح های نوآورانه تحت حمایت همراه اول ایجاد شده اند.
اولین هاب با مشارکت دانشگاه شهید بهشتی در شهریور ماه سال 95 در تهران با عنوان "هوشمند اول بهشتی" و دومین هاب با مشارکت دانشگاه شیراز در تیر ماه سال 96 در شهر شیراز با عنوان "هاب شیراز" افتتاح گردید. در حال حاضر این شرکت ها با هدف جذب و شتابدهی به کسب و کارهای نوپا شروع به فعالیت نموده اند. همچنین در آینده نزدیک، سومین هاب با مشارکت دانشگاه و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان در شهر اصفهان، تاسیس خواهد شد.

نوع کاربری

کلمه عبور می بایست حداقل شامل یک عدد، حرف (یک حرف کوچک و یک حرف بزرگ ) و کاراکتر خاص (مانند @ یا $ ) بوده و همچنین بیش از ۸ رقم باشد

رمز وارد شده یکسان نمی باشد !

ایده من چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

مرتبط به حوزه کاری همراه اول باشد؛ (فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه موبایل، مکالمه، پیامک، داده و سایر سرویس های مرتبط و یا کسب و کار های جدید مبتنی بر موبایل) دارای جذابیت برای همراه اول از لحاظ : میزان سودآوری، میزان صرفه جویی، ارتقاء برند، امکان پذیری، پیاده سازی فنی در شبکه همراه اول، هزینه پیاده سازی، تیم متخصص و مرتبط با موضوع، از نکات مثبت در راستای پذیرش ایده ی شما می باشد.

آیا ثبت ایده در پرتال به منزله پذیرش ایده است؟

صرف ثبت نام در پرتال به منزله پذیرش ایده نیست بلکه به منزله شروع مرحله ارزیابی ایده شما می باشد در صورتی که ایده موفق شود مراحل ارزیابی را طی کند و مورد قبول کمیته های کارشناسی و ارزیابی قرار گیرد، در مورد آن تصمیم گیری خواهد شد

چقدرطول می کشد تا ایده من خوانده و پاسخ داده شود؟

زمان معینی برای این فرآیند نمی توان ارائه داد و با توجه به نوع ایده و حجم کاری و تعداد ایده های دریافتی این زمان متغیر خواهد بود

در صورتی که ایده ای مشابه ایده من روی سامانه ثبت شود، با این ایده چطور برخورد می شود؟

ایده ای که هم اکنون به ذهن شما خطور کرده است ممکن است همزمان به ذهن ده ها و صدها نفر دیگر هم رسیده باشد. از نظر همراه اول فردی که ایده خود را زودتر در پرتال همراه اول ثبت می نماید (و یا مدرک قانونی دال بر ثبت زودتر در مرجع قانونی معتبر داشته باشد) دارای اولویت بررسی ایده است

در ازای ارائه ایده چقدر پاداش دریافت خواهم کرد؟

مطابق دستورالعمل به ایده هایی که در مراحل بالاتر رد می شوند پاداشی تعلق می گیرد، فلذا در صورتی که ایده شما رد شود، بسته به مرحله ای که ایده شما در آن رد شده باشد، از هدایای آن مرحله که جهت قدردانی به شما اهدا می شود بهره مند میگردید اما درصورت تأیید و طی کردن موفقیت آمیز مراحل ارزیابی ایده، مطابق روال های از پیش تعیین شده منتهی به عقد انواع قرارداد جهت همکاری درقالب های پیشنهادی همراه اول از قبیل مشارکت و سرمایه گذاری مشترک، خرید محصول، همکاری در ارائه خدمات و تسهیم درآمد و .... می گردد که میزان بهره برداری از سود و درآمد حاصله در این تعاملات مورد توافق قرار خواهد گرفت

چگونه متوجه شوم که ثبت نام من با موفقیت انجام شده است؟

پس از ثبت نام اولیه ،به هر ایده ثبت شده کد رهگیری اختصاص داده می شود سپس ایده ثبت شده توسط کارشناسان بررسی شده و درصورتی که مشمول موارد بند1 باشند در مرحله اولیه پذیرفته شده و فرم طرح کسب و کار در پنل کاربری برای شما فعال خواهد شد.پس از تکمیل و ارسال فرم شما میتوانید از تب وضعیت ایده از نتیجه ارزیابی ایده خود توسط کارشناسان همراه اول مطلع شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر باچه شماره ای می توانم تماس بگیرم؟

مسئولان پرتال با شما تماس حاصل خواهند کرد. همچنین می توانید سوالات و یا ابهامات خود را ازطریق بخش"پرسش و پاسخ"موجود در پنل کاربری خود،ارائه فرمائید

آیا در تمام ساعات شبانه روز میتوانم ایده خود را ثبت کنم؟

بله، این امکان از طریق پرتال"ثبت ایده"و اپلیکیشن"همراه نوآوری"فراهم شده است

ازکجا مطمئن باشم که ایده من نزد دیگران افشا نمی شود؟

کلیه اطلاعات محرمانه ای که شما در جریان ارزیابی ایده نزد کارشناسان همراه اول اعلام می کنید، نزد این شرکت محرمانه باقی مانده و نزد اشخاص ثالث افشا نخواهد شد. بدیهی است درخصوص اطلاعاتی که فاقد وصف محرمانه باشند، چنین محدودیتی اعمال نمی گردد

صاحب ایده چند نفرهستند، ایده به چه ترتیبی بررسی و نحوه تعامل به چه صورت خواهد بود؟

درخصوص ایده هایی که به صورت مشترک ارائه می شوند، در صورتی که اعضا اشخاص حقیقی باشند میزان مشارکت و سهم اعضا درفرم مدل تجاری توسط صاحبان ایده مشخص می شود. از این پس همراه اول بر اساس همین اعلام با صاحبان ایده تعامل می کند وپاسخگویی به ادعاهای اشخاص ثالث بر عهده تیم صاحب ایده خواهد بود