سهام همراه اول هم بیمه شد/ اختیار فروش تبعی همراه301 در مسیر عرضه

به منظور پوشش ریسک و نوسانات قیمت سهام و حمایت از سهامداران، از امروز عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام شرکت ارتباطات سیار ایران آغاز شد.
به گزارش اداره كل ارتباطات شركت ارتباطات سيار ايران، این اوراق به نماد "همراه۳۰۱" و با قیمت اعمال ۵۵۴۰۰ ریال در بورس اوراق بهادار تهران عرضه می شود. تاریخ اعمال این اوراق نیز ۲۷ فروردین ماه ۹۳ عنوان شده است و دوره معاملاتی آن از ۸ بهمن ماه ۹۲ تا ۲۵ فروردین ماه۹۳ و سقف خرید آن ۵۰هزار اوراق برای هر کد معاملاتی، تعیین شده است.
بر اساس اين گزارش، در صورت خرید بیش از این تعداد، مازاد آن در تعهد عرضه کننده نبوده و حداقل حجم عرضه روزانه آن یک میلیون اوراق اختیار فروش تا زمان اتمام کل حجم عرضه، تعیین شده است.
طبق اعلام، خریدار نمی تواند بیش از تعداد سهام پایه ای که در اختیار دارد، این اوراق را خریداری کند؛ لذا تعداد اوراق اختیار فروش تبعی معتبر در پایان هر روز معاملاتی حداکثر می تواند معادل دارایی سهامدار در سهم پایه باشد. در صورتی که تعداد اوراق اختیار فروش تبعی تحت مالکیت سهامدار از تعداد سهم پایه تحت مالکیت وی در پایان روز بیشتر شود، اوراق اختیار فروش تبعی مازاد، باطل شده و عرضه کننده تعهدی در قبال آن نخواهد داشت.
اين گزارش مي افزايد: شرایط تسویه تعهدات در تاریخ اعمال، به شرح «پرداخت ما به التفاوت قیمت اعمال و قیمت پایانی سهم پایه به دارنده اختیارفروش تبعی بصورت نقدی و یا به صورت غیرنقدی از طریق انتقال سهم پایه از سوی عرضه کننده به دارنده اوراق و یا انتقال سهم با قیمت اعمال از دارنده اختیار فروش تبعی به عرضه کننده، برحسب اعلام فروشنده» اعلام شده است.
لازم به ذکر است، این اوراق، معاملات ثانویه نداشته و خریداران حق فروش مجدد این اوراق را ندارند. همچنین ساعت معاملات از ۱۲:۳۰ الی ۱۳ و به صورت حراج پیوسته است و فقط عرضه کننده مجاز به فروش خواهد بود.

راهبر