از حجاز تا کربلا همراه با سیدالشهدا (از مدینه تا کربلا)

 با اشتراک این سرویس روزانه یک پیامک.(آگاهي از نام منزل گاه‌ها و مسير تقريبي حركت امام حسين (ع) از مدينه تا كربلا،آشنایی با اهداف و ديدگاه‌هاي آن حضرت و مختصري از وضعيت سياسي و اجتماعي آن عصر.) دریافت می نمایید.ضمنا این سرویس ثبت نامی بوده و با ارسال کد فعالسازی 120 به شماره کوتاه 201010 مشترک سرویس شده و هر روز محتوی سرویس مورد نظربرای مشترک مربوطه ارسال می گردد.

 

 
نحوه فعالسازی
   

ردیف
کد فعالسازی فارسی
کد فعالسازی لاتین
1
120
120

 

 
نحوه غیر فعالسازی
   

ردیف
کد غیرفعالسازی فارسی
کد غیر فعالسازی لاتین
1
120 خاموش
120off

 

تعرفه سرویس :
تعرفه این سرویس به ازای هر پیامک دریافتی 500 ریال می باشد.
نمونه محتوای دریافتی:
مدينه
زمان: نيمه دوم ماه رجب سال 60 هجري
*         حاكم وقت مدينه (وليد بن عتبه) پس از مرگ معاويه دستور يافت تا از امام حسين (ع) براي يزيد بيعت بگيرد. حضرت فرمود: «يزيد مردي است شرابخوار و فاسق كه به ناحق خون مي‌ريزد و اشاعه دهنده فساد است و دستش به خون افراد بي‌گناه آلوده گرديده و شخصيتي همچون من با چنين مرد فاسدي بيعت نمي‌كند».
 
*         وقتي كه مروان بن حكم بيعت با يزيد را از حضرت درخواست كرد امام (ع) فرمود: اي دشمن خدا! دور شو، من از رسول خدا شنيدم كه فرمود: «خلافت بر فرزندان ابوسفيان حرام است و اگر معاويه را بر فراز منبر من ديديد، او را بكشيد». و امت او چنين ديدند و عمل نكردند و اينك خداوند آنان را به يزيد فاسق گرفتار كرده است.
 
  • امام حسین (ع) در شب 28 رجب سال 60 هجري همراه با بيشتر خاندان خويش و بعضي ياران، پس از وداع با جدش پيامبر (ص) از مدينه به طرف مكه حركت كرد.امام حسين هدف خروج از مدينه را در وصيتنامه‌اش چنين بيان مي‌كند:و جز اين نيست كه براي اصلاح در ميان امت جدم خارج شدم. مي‌خواهم امر به معروف و نهي از منكر كرده و به راه و روش جدم (رسول خدا) و پدرم علي (ع) رفتار نمايم.
مكه
زمان: از 3 شعبان تا 8 ذي الحجه 60 هجري
*          امام (ع) در سوم شعبان به مكه رسيد و در خانه عباس بن عبدالمطلب سكني گزيد. مردم مكه و زائران خانه خدا كه از اطراف آمده بودند، به ديدار حضرت شرفياب مي‌شدند.
*         امام حسین(ع) پس از دریافت دوازده هزار نامه از جانب كوفيان، مسلم بن عقيل را در روز 15 رمضان به عنوان نماينده خويش به سوي كوفه فرستاد. امام (ع) طي نامه‌هايي به مردم بصره و كوفه، سزاوارترين مردم براي خلاقت و امام را اهل بيت (ع) معرفي كرد
*         امام حسین (ع) با رسيدن نامه مسلم بن عقيل مبني بر بيعت مردم كوفه با وي و از سوي ديگر براي حفظ حرمت خانه خدا ـ كه تصميم بر قتل آن حضرت، در آن جاگرفته بودند ـ حج را به عمره تبديل كرد و در هشتم ذي الحجه به رغم مخالفت بسياري از دوستان، به سوي عراق روانه شد.
قسمتي از آخرين سخنراني‌هاي حضرت در مكه:
ما اهل بيت به رضاي خدا راضي و خشنوديم... هر كس مي‌خواهد در راه ما جانبازي كند و خون خويش را در راه لقاي پروردگار نثار نمايد، آماده حركت با ما باشد.
 
صفاح
زمان: چهارشبه 9 ذي الحجه 60 هجري
*          قبل از رسيدن به اين منزلگاه، در محلي به نام «تنعيم» امام (ع) دستور داد اموال كاروان حامل پارچه‌هاي يماني كه با پول بيت المال تهيه و توسط حاكم يمن براي يزيد ارسال مي‌شد را با ولايتي كه داشت ضبط كنند. اين خود نشانه قيام در مقابل خلافت غاصبانه بني اميه بود.
*          امام (ع) در پاسخ به مخالفين در حركت به سوي عراق، فرمود: «رسول خدا را در خواب ديدم و به امر مهمي ماموريت يافتم و بايد آن را تعقيب نمايم».
*         فرزدق شاعر كه عازم مكه بود در «صفاح» با حضرت ملاقات كرد و در جواب حضرت كه از احوال مردم عراق جويا شده بود؛ گفت: «دلهاي مردم با توست وليكن شمشيرشان با بني اميه است.»
سخن امام حسين (ع) خطاب به فرزدق در اين منزلگاه:
اگر پيش آمدها طبق مراد باشد، خدا را بر نعمتهايش شكر گوييم. اگر پيش آمدها بر وفق مراد نبود آن كس كه نيتش حق و تقوا بر دلش حكومت مي‌كند، از مسير صحيح خارج نشود و ضرر نخواهد كرد.
 
منابع و ماخذ:
مقتل (مقرم): ترجمه عزيزالله عطاردي
خلاصه تاريخ اسلام (رسولي محلاتي):تلخيص چناراني
زندگاني حضرت ابي عبدالله الحسين (ع): (عمادزاده)
سخنان حسين بن علي (ع) از مدينه تا شهادت: (محمدصادق نجمي)
قصه كربلا: (علي نظري منفرد)

کپی رایت © 1398 _ شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول)

شماره پروانه رگولاتوری 1100 / 100