از چهارشنبه سوری تا سیزده به در

با اشتراک این سرویس روزانه  2 پیامک حاوی آداب نوروز را دریافت می نمایید. این سرویس ثبت نامی بوده و با ارسال کد فعالسازی به شماره کوتاه 2050 مشترک سرویس می شوید.

 

 

 
 
نحوه فعالسازی
   
ردیف
کد فعالسازی فارسی
کد فعالسازی لاتین
1
نوروز
NR
 
 
نحوه غیر فعالسازی
   
ردیف
کد غیرفعالسازی فارسی
کد غیر فعالسازی لاتین
1
نوروز خاموش
NR Off
 

تعرفه سرویس :

تعرفه این سرویس به ازای هر پیامک  دریافتی 500 ریال می باشد.
نمونه محتوای دریافتی:

1.در تبریز در گذشته به جای آتش ‌افروختن و پریدن از روی آن صبح روز چهارشنبه کودکان و جوانان از روی آب روان پریده و جمله «آتيل ماتيل چرشنبه بختيم آچيل چرشنبه» را می گفتند. خوردن آجیل و میوه خشک یکی از رسوم است. اگر مهمان تازه‌ واردی داشته باشند باید شب چهارشنبه ‌سوری خوانچه ‌ای از آجیل خام و میوه خشک برای او بفرستند. آب ‌پاشی از بام ها بر سر عابرین نیز رایج است که از آداب دوران ساسانیان بوده است.

2.قاشق ‌زنی در این رسم دختران و پسران جوان، چادری بر سر و روی خود می ‌کشند تا شناخته نشوند و به در خانه دوستان و همسایگان خود می ‌روند. صاحب خانه از صدای قاشق‌ هایی که به کاسه ‌ها می‌ خورد به در خانه آمده و به کاسه ‌های آنان آجیل چهارشنبه ‌سوری، شیرینی، شکلات، نقل و پول می ‌ریزد. دختران نیز امیدوارند زودتر به خانه بخت بروند.

 
توضیحات مختصر:

چهارشنبه سوری: قاشق ‌زنی در این رسم دختران و پسران جوان، چادری بر سر و روی خود می ‌کشند تا شناخته نشوند و به در خانه دوستان و همسایگان خود می ‌روند.